Hannes Jaenicke

Hannes Jaenicke

Osobnosť GREEN BRANDS Germany 2017

Herec, angažovaný environmentalista a dokumentarista


Informácie o práci Hannesa Jaenickeho nájdete na https://www.hannes-jaenicke.info/

Je jedným z najžiadanejších nemeckých hercov a angažovaným environmentalistom s „bojovým duchom“ – Hannes Jaenicke má veľa tvárí. Ako dokumentarista a aktivista bojuje proti vyhubeniu ohrozených druhov živočíchov a za zmenu myslenia v oblasti ochrany klímy.

Ani vo svojich knihách si Jaenicke nedáva servítku pred ústa. Píše o spoločensky relevantných témach, ktoré ho trápia, a vyvoláva diskusie. Jeho knihy „Wut allein reicht nicht“ (Samotný hnev nestačí) a „Die große Volksverarsche“ (Veľký verejný výsmech) stáli celé týždne na špici zoznamu bestsellerov v časopise SPIEGEL. V svojom aktuálnom diele „Wer der Herde folgt, sieht nur Ärsche – Warum wir dringend Helden brauchen“ (Kto nasleduje stádo, vidí iba zadky – Prečo nutne potrebujeme hrdinov) hovorí osobným tónom a s humorom o vlastných vzoroch a vyzýva čitateľov k tomu, aby kriticky uvažovali o svojich „vodcoch stáda“. Upozorňuje nás všetkých, aby sme sa lepšie prizreli, zamýšľali sa nad vecami a mysleli dopredu, kládli otázky a neprijímali skutočnosti pasíve a ľahostajne.

Hannes Jaenicke sa týmto krédom riadi už roky. Koná, zatína do živého. V spolupráci s televíznou stanicou ZDF natáča od roku 2008 dokumenty o ohrozených druhoch zvierat. V dokumentárnom cykle „Hannes Jaenicke: V nasadení“ informuje okrem iného o orangutanoch na Borneu, o levoch v africkej savane, ktorým hrozí vyhynutie, alebo o slonoch a krvavej bitke o ich kly, za ktorú zaplatí životom každý rok 40 000 hrubokožcov.

Jeho dokumentárny cyklus získal viacero ocenení. V roku 2009 okrem iného aj cenu za najlepší film na festivale „Los Angeles Reel Film Festival“ a špeciálnu cenu poroty na Medzinárodnom festivale filmov o prírode. Neunikla mu ani Nemecká cena za zábavu za rok 2010 a environmentálna cena Naturelife za rok 2011.
Jeho skutočným povolaním je však herectvo. Účinkoval vo vyše 70 filmoch, hlavné alebo vedľajšie úlohy stvárnil vo viac než 30 televíznych seriáloch a hrá aj v divadle.

Narodil sa v roku 1960 vo Frankfurte nad Mohanom, od šiestich rokov žil istý čas v USA. Jeho otec, biochemik, získal v Pittsburghu v Pensylvánii výskumné miesto na tamojšej univerzite. V roku 1969 sa rodila vrátila do Nemecka. Jaenicke, ktorý má aj americké občianstvo, navštevoval gymnázium v Regensburgu, kde úspešne zmaturoval.

Potom to Hannesa Jaenickeho zavialo do Viedne. Vzdelával sa v seminári Maxa Reinhardta, ako aj na Viedenskej opernej škole a na londýnskej School of Modern Dance. Do roku 1989 účinkoval v hlavných úlohách vo viedenských divadlách Burgtheater a Volkstheater, neskôr pokračoval v Schauspiel Bonn, na Freie Volksbühne v Berlíne, ďalej nasledovali Schauspiel Köln a Salzburské slávnosti.

Jaenicke-2477©Marco-Justus-Schöler-hell
Janeicke_Tango-Film-2014-(1)
jaenicke_04

Prelom pre Jaenickeho predstavoval rok 1984, keď si zahral v strhujúcom trileri Carla Schenkela „Abwärts“ (Výťah). Potom sa mladý herec presadil nielen v Nemecku, ale aj na medzinárodnej scéne. V roku 1985 nasledovala miniséria „Väter und Söhne“ (Otcovia a synovia) s Burtom Lancasterom a Julie Christie a v roku 1986 filmová biografia „Rosa Luxemburgová“ v réžii Margarethe von Trotta.

Od roku 1986 spolupracoval Jaenicke pravidelne s Dominikom Grafom, medziiným si v roku 1994 zahral aj jednu z hlavných úloh v jeho kinotrileri „Die Sieger“ (Víťazi) a v roku 1995 cára Petra III. v „Kataríne Veľkej“ po boku Catherine Zeta Jonesovej, Jeanne Moreauovej a Omara Sharifa. Taktiež sa v roku 1997 objavil v úspešnom kinofilme Thomasa Jahnsa a Tila Schweigera „Knockin‘ on Heaven’s Door“ (Klopanie na nebeskú bránu) a v tom istom roku stvárnil titulnú rolu v kriminálnom cykle „Sardsch“ v réžii Axela de Roche, za ktorú získal v roku 1998 cenu Adolfa Grimmeho.

Nasledovali nespočetné televízne filmy ako „Hanna, wo bist Du?“ (Hanna, kde si?), „Die Schönste von Bitterfeld“ (Kráska z Bitterfeldu), „Die Liebe der Schlachter“ (Mäsiarska láska) zo série Miesto činu, Stasi dráma „Der Stich des Skorpion“ (Bodnutie škorpióna) s Martinou Gedeckovou, ako aj hosťovanie v troch častiach série „Miesto činu“ po boku Marie Furtwänglerovej. V seriáli stanice RTL „Post mortem“ Hannes Jaenicke stvárnil v dvoch sériách v rokoch 2006 až 2008 hlavnú rolu súdneho lekára.

Po úspechu komédie „Allein unter Töchtern“ (Sám medzi dcérami) v roku 2008 sa od roku 2009 každý rok nakrúca jedno pokračovanie, v ktorom môžeme vidieť Jaenickeho ako bývalého inštruktora spolkovej armády a preťaženého otca, ktorý sám vychováva tri dcéry. Nasledoval kinofilm „Waffenstillstand“ (Pokoj zbraní) v réžii Lancelota von Nasa, ktorý v roku 2009 získal mnohé ceny na filmových festivaloch v Montreale, Zürichu a Hofe. Jaenicke si zahral aj v početných amerických televíznych projektoch a kinofilmoch. V seriáli stanice CBS „Due South“ (Smer juh) sme ho mohli vidieť po boku Carrie Ann Mossovej, objavil sa aj vo filme „The White Raven“ (Záhada diamantu) s Royom Schneiderom a v seriáli „The Highlander“.

Ako varietný umelec ‚Gilles Broca’ si zahral v roku 2011 v anglickom filme spoločnosti Teamworx „Hindenburg“ o dráme svetoznámeho Zeppelina. Film získal aj nemeckú televíznu cenu a bol nominovaný na cenu Bambi.

Jaenicke okrem toho vystupoval v mimoriadne úspešnej časti kriminálneho cyklu „Miesto činu – Čierny dom“, v ktorej stvárnil autora detektívok, podľa ktorého diel bolo spáchaných viacero vrážd. Tento mimoriadne vyťažený herec účinkoval aj vo filmovej adaptácii úspešného románu Kena Folleta „World Without End“ (Svet bez konca).
Jaenicke je činný aj ako autor scenárov. Napísal scenár k dráme „Gegen den Sturm“ (Sama proti osudu) z roku 2014, v centre ktorého stojí činnosť humanitárnej organizácie po cunami. Aj rodinný film „Bodycheck – Mit Herz durch die Wand“ (Bodycheck – Srdcom proti stene), ktorý mal premiéru na stanici Sat.1 v marci 2017, pochádza z jeho pera.

jaenicke_03
jaenicke_02
jaenicke_01

Jaenicke žije striedavo pri jazere Ammersee a v Kalifornii. Zbožňuje vodu. Plachtenie, surfovanie, pádlovanie – pre človeka narodeného v znamení Rýb absolútna nevyhnutnosť. Žije tak, ako to vyžaduje aj od iných: tento vegetarián dbá pri svojom životnom štýle na trvalú udržateľnosť a ochranu životného prostredia. Požierače energie ako sušičku na bielizeň nevlastní, jazdí na elektromobile a takmer úplne sa vzdal plastov.

Svoj súkromný život si Hannes Jaenicke vedome stráži pred verejnosťou. Je preňho omnoho dôležitejšie, aby svoju popularitu využil pri spoločensky relevantných témach. Preto sa popri herectve a boji za ochranu životného prostredia angažuje aj v početných charitatívnych organizáciách.

Je ambasádorom organizácie Christoffel Blindenmission, podporuje Fans For Nature, spoločnosť na ochranu živočíšnych druhov a Greenpeace a aktívne spolupracuje v tibetskej organizácii pre ľudské práva International Campaign for Tibet. Už trikrát mal tú česť stretnúť sa s dalajlámom, hlavou Tibeťanov. Na Jaenickeho hlboko zapôsobila jeho múdrosť a okrem iného nahovoril jeho dielo „Rady srdca“ ako audioknihu.

Jeho najnovší projekt predstavuje natáčanie dokumentárneho cyklu „Guardians of Heritage“ (Strážcovia dedičstva) pre stanicu HISTORY. Tri dokumenty, ktoré sa budú vysielať od novembra 2017, majú priblížiť význam nášho kultúrneho dedičstva.  Nakrúcanie zaviedlo Hannesa Jaenickeho okrem iného aj do utečeneckého tábora v Jordánsku a na ďalšie miesta v Izraeli, Kanade, Bosne a USA.

Hannes Jaenicke sa zasadzuje za šetrné zaobchádzanie s prírodnými zdrojmi a ohrozené druhy živočíchov. Pôsobivo a nebojácne nastavuje zrkadlo priemyslu, politike a médiám a poukazuje na krivdy v našej spoločnosti. Za svoj oddaný boj a neúnavné nasadenie za ochranu životného prostredia a živočíšnych druhov bol Hannes Jaenicke vyznamenaný ako „Osobnosť GREEN BRAND Germany“ za rok 2017.

(Foto: © Jürgen Bauer, Marco Justus Schöler)