Nina Ruge

Nina Ruge

Osobnosť GREEN BRANDS Germany 2019

Moderátorka, spisovateľka, ambasádorka UNICEF a ambasádorka Dekády OSN pre biodiverzitu


Informácie o práci Niny Rugeovej nájdete na https://nina-ruge.de/ .

„Alles wird gut.“ – Všetko bude dobré. Týmto mottom sa Nina Rugeová riadi v celom svojom živote – nielen v televízii. Vyše desať rokov sa touto svojou typickou vetou lúčila s divákmi na konci každej relácie „Leute heute“ na stanici ZDF.

Učiteľka, moderátorka, spisovateľka, ambasádorka UNICEF, vinárka – Ninu Rugeovú zaujíma mnoho vecí a nie je to len všetkým známa seriózna moderátorka hlavných televíznych správ, ale aj dobrosrdečný, zvedavý človek, ktorý hľadá vo všetkom zmysel a rád prijíma nové výzvy. Svoju popularitu využíva na to, aby pomohla zvieratám a priblížila ľuďom uvedomelý spôsob života a účinok pozitívneho myslenia.

Radosť zo života je jej téma, optimizmus má v krvi. Jej hlavným životným mottom je: spoznaj, čo je dôležité. Ži prítomnosťou. Nikoho nesúď. Tak vznikne hlboké puto – s ľuďmi, zvieratami, prírodou.

Lebo ochrana prírody a zvierat bola pre ňu dôležitá už oddávna. V sedemnástich sa Nina Rugeová rozhodla, že bude študovať biológiu na Technickej univerzite v Braunschweigu a zažila tam „intenzívnu senzibilizáciu a explóziu vedomostí“. Od kurzu rozpoznávania vtákov o piatej ráno cez atlasy rastlín, ktoré si vždy niesla so sebou, až po genetiku, organickú chémiu a biológiu životného prostredia – mladá Nina sa zaujímala o všetko, čo flóra a fauna ponúkali. Zvedavosť a túžba objavovať nepoznané sa ťahajú jej životom ako červená niť. Narodila sa v roku 1956 v Mníchove, v roku 1974 maturovala v Braunschweigu a študovala na tamojšej univerzite biológiu a germanistiku.

Nina Rugeová bola plaché a uzavreté dieťa, ktoré chcelo mať vždy dobré známky a získať za ne uznanie. No niesla si v sebe aj hlboký impulz neustále sa zdokonaľovať a hľadať nové výzvy.

V 23 rokoch začala pracovať ako učiteľka vo Wolfsburgu. Bola síce iba o niečo staršia ako jej žiaci, no už vtedy vedela, ako nadchnúť, strhnúť a získať si iných ľudí. So svojimi triedami skúmala neporušené i narušené ekosystémy, analyzovala s nimi vznik rakoviny alebo im vysvetľovala imunitný systém na základe deštruktívneho potenciálu vírusu HIV.

ruge_07
ruge_01
ruge_05

O sedem rokov neskôr Nina Rugeová v 30 rokoch opustila školu a prestala učiť, aby sa venovala svojej druhej láske: televízii. Najprv ju to ťahalo za kameru. Ako scenáristka a asistentka réžie sa naučila, ako sa točia filmy. „Náhoda a osud“, tieto dve veci ju podľa jej slov priviedli do televízneho programu RIAS TV, vtedajšieho „Rozhlasu v americkom sektore“, ktorý produkoval informačné programy pre západný Berlín a NDR.

Jej prvý filmový príspevok predstavoval ódu na prvý berlínsky stroj na odpratávanie psích exkrementov. Hoci to možno najprv znelo kuriózne, vždy vedela zasadiť veci do spoločensky relevantného kontextu. Nina Rugeová informovala o tom, aká zásadná je vzájomná ohľaduplnosť pre akceptáciu štvornohých miláčikov v meste a akú dôležitú úlohu v tom zohráva používanie vreciek na exkrementy.

No čoskoro ju to ťahalo ďalej. V roku 1989 začala Nina Rugeová moderovať správy „heute journal“ na stanici ZDF. Zrazu ju poznalo celé nemecké televízne publikum. Ďalej sa smela venovať témam, spojeným s ochranou životného prostredia, ktoré jej ležali na srdci.

Rugeová moderovala okrem iného relácie ako „Treffpunkt Natur“ (Príroda – miesto stretnutia) v ZDF alebo „TeleZoo“, kde niekoľko rokov informovala o celom spektre tém týkajúcich sa nemeckých zoologických záhrad.

Jej viditeľná angažovanosť pre ochranu životného prostredia a všeobecného dobra rástla. Nina Rugeová moderovala odovzdávanie Nemeckej ceny pre ochranu zvierat, Deň hmyzu alebo viacero podujatí ministerstva životného prostredia o národnej stratégii biodiverzity spolkovej vlády.

Stala sa ambasádorkou UNICEF, ambasádorkou Inštitútu Jane Goodallovej v Nemecku, patrónkou detského hospicu Bethel. Podporuje „Sieť žien a pre ženy s postihnutím v Bavorsku“ a ako ambasádorka spolkového úradu pre boj proti diskriminácii bráni záujmy ľudí so zdravotným postihnutím.

Okrem toho podporuje mimovládnu organizáciu „African Parks“, jedinú nevládnu organizáciu tohto druhu v Afrike, ktorá preberá na seba úlohy štátov v ochrane prírody na čiernom kontinente a má pod svojou správou zatiaľ 15 afrických národných parkov. Táto mimovládna organizácia sa stará aj o renaturalizáciu ekosystémov, obnovenie populácie zvierat a vzdelávanie, osvetu a zamestnávanie miestneho obyvateľstva.

Od roku 2012 sa Nina Rugeová angažuje aj ako ambasádorka Dekády OSN pre biodiverzitu, ktorá chce v desaťročí do roku 2020 upozorňovať na význam biodiverzity pre náš život a povzbudiť ľudí k trvalo udržateľnému konzumnému správaniu. Nina Rugeová sa snaží ísť príkladom a ukazuje, ako môže každý jeden z nás svojím nákupným správaním prispieť k zachovaniu biodiverzity. Popri vecnom a triezvom moderovaní správ a svojom úsilí o ochranu životného prostredia má Nina Rugeová ešte ďalšiu vášeň: písanie. Táto usilovná autorka napísala doposiaľ vyše dvadsať kníh. Jej spektrum siaha od populárno-náučnej literatúry cez fantasy romány až po detské knihy. Svojím príjemným hlasom okrem toho pravidelne nahráva audioknihy.

No jej vášeň patrí príručkám osobného rozvoja. Bojuje proti závislosti na sebaoptimalizácii a egománii a zasadzuje sa za zdravú sebalásku a ohľaduplnosť voči ostatným ľuďom, zvieratám a prírode.

Nina Rugeová napísala aj trilógiu „Alles wird gut“ (Všetko bude dobré). V nej zozbierala najkrajšie citáty básnikov, mysliteľov a mudrcov – na premýšľanie, snívanie, milovanie a smiech. Najkrajšie veci v živote nie sú pre ňu žiadne predmety, „ale postoj – ktorý vedie k úspešným vzťahom, vrelosti, láske a istote“.

ruge_04
ruge_03
ruge_02

Ona sama nachádza pokoj v toskánskych horách. Spolu s manželom, topmanažérom Wolfgangom Reitzlem, žije a pracuje v svojom vlastnom vinárstve v Toskánsku. V horách neďaleko mestečka Lucca dorába víno a olej.

Tam sedí pri jazere, medituje, chová husi, pávy a sliepky, prechádza so svojimi dvomi švajčiarskymi salašníckymi psami cez olivové háje, pracuje na svojich knihách alebo prednáškach. Už pätnásť rokov je Nina Rugeová vegetariánka. V Taliansku je (takmer) sebestačná: na jedálnom lístku má vajcia od vlastných sliepok a dopestovanú zeleninu z vlastnej záhradky.

Úprimná úcta voči malým veciam, človeku, zvieratám a životnému prostrediu tvorí konštantu v živote tejto ženy s mnohými záujmami. Spolu s ňou žije vo vinohrade aj mnoho zachránených mačiek. Nina Rugeová zbiera žaby z ciest a dážďovky z chodníkov. Podporuje záchranu zvierat v Mníchove a čoskoro – inšpirovaná Dňom hmyzu, ktorý moderovala v Berlíne – sa chce zaoberať ochranou hmyzu a biodiverzitou vo vinohradníctve.

Nerobí vedu zo svojho veku. Aj po šesťdesiatke je Nina Rugeová krásna, silná a obdivuhodná žena. „Naša generácia sa nebojí starnutia,“ hovorí o sebe a svojich vrstovníčkach.

Obraz staroby sa zmenil aj vďaka vzorom, ako je ona. Politika, hospodárstvo, technológie – týmto témam sa venuje dodnes. Hoci Nina Rugeová desať rokov moderovala bulvárnu reláciu „Leute heute“ a bola pre niektorých synonymom ľahkosti a plytkosti, nepatrí k povrchným osobám.

Jednoduchým spôsobom približovať vážne témy – tento dar Nina Rugeová využíva na to, aby sa zasadila „o zachovanie úžasnej, prekrásnej a nekonečne cennej biodiverzity na našej planéte“. Jej osobnou značkou je žiarivý úsmev a veľké srdce. Žije trvalo udržateľne, angažuje sa, upozorňuje na krivdy, povzbudzuje ľudí k uvažovaniu a konaniu.

Za svoje úsilie o ochranu životného prostredia, prírody a živočíšnych druhov získala Nina Rugeová ocenenie osobnosť GREEN BRAND Germany za rok 2019.