Dr. Franz Alt

Dr. Franz Alt

Osobnosť GREEN BRANDS Germany 2013

Expert v oblasti alternatívnej energie, mieru a ľudských práv


Informácie o práci Dr. Franza Alta nájdete na  https://www.sonnenseite.com/ .

Svojou reláciou „Report“ z Baden-Badenu si získal milióny divákov. A aj desať rokov potom, čo sa odobral do televízneho dôchodku, je stále aktívny v médiách.

Či už ide o rozhovor medzi so spolkovou kancelárkou alebo diskusiu s čitateľmi miestnych novín – Dr. Franza Alta je aj v 82 rokoch stále počuť.

Raz ho niekto nazval „zástupcom slnka na Zemi“, lebo u Franza Alta sa všetko točí okolo našej najbližšej hviezdy. Bývalý televízny redaktor cestuje ako bojovník za obnoviteľné zdroje a ambasádor energetickej transformácie po celom svete. Za rok stihne viac ako 200 prednášok, zhruba štyri do týždňa. Od Sydney cez Tokio až po Sudán, , aby poslucháčom priniesol svoju víziu o lepšej energetickej vyváženosti.

Svetová konferencia o veternej energii na Kube, Štátna vysoká škola v Calwe, Mongolsko. Jeho posolstvo je jasné: uhlie, ropa a atómová energia ničia našu planétu. Energia získaná pomocou vody, slnka a bioenergia sú zdravšie, lacnejšie a technicky jednoduchšie realizovateľné.

„Slnko nám nepošle účet“. Túto vetu vyslovil Franz Alt už pred rokmi. Medzičasom sa ujala aj u iných a stala sa celosvetovým sloganom.

Jeho rovnomenná kniha – „Slnko nám nepošle účet“ – bola preložená do dvanástich jazykov. Alt sa z toho teší: čím viac krajín prevezme jeho výrok o slnku a účte, tým lepšie.

alt_merkel
franzalt19
franz_alt_03

Patrí medzi vyhľadávaných rečníkov, ktorý strhujúcim a charizmatickým spôsobom vysvetľuje, prečo by sme sa mali na celom svete spoliehať na alternatívne zdroje energie slnka, vetra a vody. Za to bol v roku 2011 vyhlásený za „Rečníka roka“. Alt po 40 rokoch na pozícii televízneho redaktora vie, ako priblížiť ľudom komplikované problémy a súvislosti, ako im zrozumiteľne objasniť aj zložité pojmy a idey.

Franz Alt sa narodil v roku 1938 v badenskom Untergrombachu (dnes súčasť Bruchsalu) v rodine murárskeho majstra.

Takmer sa stal farárom, no počas pobytu v seminári vo Freiburgu zaľúbil do jedného dievčaťa. Bigi Altová stojí po jeho boku dodnes – ako manželka a opora v boji za energetickú transformáciu.

Namiesto teológie Alt vyštudoval politiku, históriu a filozofiu, napísal dizertačnú prácu o Konradovi Adenauerovi a pôsobil ako dobrovoľník v rozhlasovej stanici SWF. Iba po štyroch rokoch novinárskej praxe sa stal v roku 1972 vedúcim redaktorom relácie „Report“ v Baden-Badene. O krivdách v politike a spoločnosti informoval tento rázny novinár
vždy kritickým a nezaujatým spôsobom.  Medzi rokmi 1992 a 2003 viedol oddelenie „Zeitsprung“ (Skok v čase) v SWR a okrem toho moderoval na stanici 3sat magazíny „Querdenker“ (Nekonvenčné myslenie) a „Grenzenlos“ (Bez hraníc).

Keď Alt v 70. rokoch moderoval reláciu „Report“, sledovalo ju až 17 miliónov ľudí. Jeho doménou sa stal kritický žurnalizmus. A konštruktívnej kritike sa venuje dodnes.

franz_alt_02
franzalt23
franzalt52

V roku 1986 po havárii reaktoru v Černobyle sa pridal Franz Alt k environmentálnemu hnutiu. Energetická transformácia sa stala jeho životnou témou a srdcovou záležitosťou. Uvedomuje si, že je  to drahá záležitosť. No za energetickú transformáciu nemusíme platiť platiť tým najcennejším platidlom, našou budúcnosťou. Ekologický vizionár chce vyburcovať k aktivite aj politikov. Tvrdo s nimi diskutuje, apeluje na vlády, aby prijali opatrenia, ktoré budú akceptovateľné aj pre ďalšie generácie.

Medzičasom sa do popredia príliš často dostávajú finančné otázky. Energia musí byť cenovo dostupná. No Alt sa zasadzuje o to, aby sme videli celý účet: ceny ropy a plynu rastú.

Nemecko platí ropných šejkom a plynovým magnátom 86 miliárd eur ročne. A škody na životnom prostredí sú päťkrát tak veľké, ako pri obnoviteľných zdrojoch energie. Čína nás už v tejto oblasti predbieha. Nemecko postupne prichádza o doterajší  náskok v technológiách, ktoré sa spoliehajú na slnko, vietor a bioplyn.

Alt prezentuje svoje myšlienky aj v početných knihách, ktoré vyšli v náklade dva milióny kusov. Jeho najnovšia sa volá „Auf der Sonnenseite: Warum uns die Energiewende zu Gewinnern macht“ (Na slnečnej strane: prečo vďaka energetickej transformácii zvíťazíme).

Jeho e-mailový newsletter má 150 000 odberateľov. Na svojej webovej stránke Sonnenseite.com ponúka Franz Alt prehľad alternatívnych možností získavania energie – obnoviteľné zdroje, solárne systémy, solárne hospodárstvo – a informuje o klimatickej zmene, skleníkovom efekte a ekologickom poľnohospodárstve.

Jeho manželka Bigi sa denne stará o to, aby bola stránka aktuálna. Aj v súkromí sa rodina Altovcov spolieha na prírodné zdroje: už dve desaťročia ich elektrickou energiou zásobujú solárne panely na streche domu.

Alt je presvedčený, že naša planéta môže dlhodobo prežiť iba vďaka obnoviteľným zdrojom energie. Slnko, vietor, voda, geotermálna energia a biomasa budú na rozdiel od fosílnych palív vždy k dispozícii.

Za túžbou po energetickej transformácii sa skrýva nádej na bezpečné zásobovanie energiami v súlade s prírodou, nové pracovné miesta, lokálna tvorba hodnôt. Skrátka: energetická transformácia je kultúrna a civilizačná zmena, začiatok tretej priemyselnej revolúcie.

A realita dáva Franzovi Altovi za pravdu: nikde na svete sa v roku 2013 nevyprodukovalo toľko solárnej energie ako v Nemecku.

V segmente obnoviteľných zdrojov energie vzniklo v posledných 15 rokoch 350 000 nových pracovných miest.

Franz Alt ukazuje reálnu cestu, ako môžu ľudia klimatickú zmenu a nedostatok prírodných zdrojov lepšie pochopiť. Ako šancu prejsť od nekontrolovanej spotreby k trvalej udržateľnosti. Energetická efektívnosť, ekomobilita, recyklovanie a inteligentné hospodárenie s vodou a pôdou v tom hrajú rovnakú úlohu ako návrat k prírodným zdrojom energie.

Altov apel sa dostal až na najvyššie miesta: po atómovej katastrofe vo Fukušime ho pozvala Angela Merkelová na rozhovor medzi štyrmi očami. Alt pravidelne komunikuje s dalajlámom o energetických otázkach, púťach a náboženstve. A aj Larry Hagmann, známy ako „J. R. Ewing“, ktorý mal v súkromnom živote ďaleko od ropného magnáta, patril k blízkym priateľom nemeckého ekoaktivistu.

Početné ocenenia, ako nemecká a európska solárna cena, cena za ľudské práva alebo environmentálna cena nemeckého hospodárstva svedčia o veľkej angažovanosti tohto bojovníka za obnoviteľné zdroje energie a proti následkom klimatickej zmeny.

Na tému dôchodok mu napadne iba jedno: „Život ma bude stále zamestnávať na plný úväzok, a to doživotne.“

Ekovizionár z Baden-Badenu si stále kladie ctižiadostivé ciele: 100 % energie z obnoviteľných zdrojov na celom svete. No vie, že je to tvrdý boj. Vie, že energetická transformácia je kontroverzná, že existujú opačné záujmy, že prídu neúspechy.

O to viac sa v ňom prebúdza bojovník. Nevie si predstaviť, že by sa stiahol. Ani v 82 rokoch. V hre je príliš veľa. Kým energetická transformácia nezvíťazí, bude Franz Alt bojovať ďalej.

Ide o prežitie ľudstva, vtedy účel svätí prostriedky. Za svoje neúnavné nasadenie za energetickú transformáciu sa Dr. Franz Alt stal osobnosťou GREEN BRAND Germany za rok 2013.