Tobias Moretti

Tobias Moretti

Osobnosť GREEN BRANDS Austria 2016

Herec, ekologický farmár a angažovaný environmentalista  


Informácie o práci Tobiasa Morettiho nájdete na http://www.moretti.at/ .

Herec, ekologický farmár a milovník endura – Tobias Moretti v sebe skrýva mnohé talenty. Rodený Tirolčan je angažovaným ekologickým farmárom, brilantným predstaviteľom charakterových úloh a nadšeným motokrosárom.

So svojou ženou Juliou, úspešnou hobojistkou, a troma deťmi žije Moretti na farme v horách neďaleko Innsbrucku v Tirolsku. Od roku 1996 hospodári na štyristoročnej farme a chová tam hovädzí dobytok tuxer, plemeno typické pre alpský región.

Okrem toho pestuje biozeleninu. Príroda a jeho domov Tirolsko mu veľmi ležia na srdci. Preto sa zasadzuje za ochranu životného prostredia, šetrný cestovný ruch a ekologické poľnohospodárstvo. Keď Moretti upozorňuje na ťažkú situáciu poľnohospodárov alebo na nadmerný turizmus v svojej vlasti, niekedy aj zvýši hlas. Jeho angažovanosť za obnoviteľné zdroje energie je známa ďaleko za hranicami Rakúska.

V diskusiách je vítaným hosťom a aj vyhľadávaným agrárnym expertom. Vyzná sa v problematike a svoje posolstvo prezentuje dôveryhodne a autenticky. A ľudia počúvajú.

V roku 2014 získal Moretti čestný titul „Ökonomierat“. Udeľuje sa tým, ktorí sa počas svojej dlhoročnej poľnohospodárskej činnosti významne zaslúžili o rozvoj Rakúskej republiky.

Narodil sa v obci Gries am Brenner, po maturite študoval najprv hudbu na Vysokej škole pre hudbu a múzické umenia vo Viedni. Po ukončení divadelného štúdia na Vysokej škole Otta Falckenberga v Mníchove začal účinkovať v Štátnom divadle v Hannoveri a neskôr pokračoval v Residenztheater v Mníchove.

V roku 1984 spolupracoval v Taliansku ako mladý herec – hovorí plynule po taliansky – s Giorgiom Strehlerom, jedným z najznámejších divadelných režisérov Európy. V roku 1986 sa presunul do Mníchova, do divadla Münchener Kammerspiele. Tu slávil Moretti úspech v početných titulných úlohách, medziiným v hrách „Troilus a Cressida“, „Katzelmacher“ od Faßbindera alebo „Der Frosch“ od Achternbuscha. Po prvých hosťovaniach vo Viedni debutoval v roku 1995 vo viedenskom Burgtheater v Čechovovej hre „Pytačky.

Od začiatku 90. rokov sa Tobias Moretti čoraz viac presadzoval vo filmoch a v televízii. Po dva a pol ročnom účinkovaní v seriáloch sa objavil v mnohých televíznych filmoch. V oceňovanej adaptácii románu Henninga Mankella „Die Rückkehr des Tanzlehrers“ (Návrat tanečného majstra) hral hlavnú rolu, policajta Stefana Lindmanna, chorého na rakovinu. V roku 2005 stvárnil tento rakúsky herec Adolfa Hitlera v oceňovanej dokumentárnej dráme Heinricha Breloersa „Speer und Er“ (Speer a Hitler). Po boku Christopha Waltza si Moretti v roku 2008 zahral hlavnú úlohu v rakúskom dvojdielnom filme „Das jüngste Gericht“ (Posledný súd). V roku 2011 sa objavil v nemecko-rakúskej ekologickej kriminálke „Bauernopfer“ ako farmár, ktorý sa postaví na odpor medzinárodnej biochemickej mafii.

moretti_huhn
moretti_04
moretti_03

K jeho produkcii z posledných rokov patria televízne filmy ako „Geisterfahrer“, „Mobbing“, „Das Zeugenhaus“ (Dom svedkov) v réžii Mattiho Geschonnecka alebo „Mordkommission Berlin 1“ (Berlín 1 – Oddelenie vrážd). Popritom hrá Moretti ďalej v divadle.

V rokoch 2002 až 2005 vystupoval na Salzburských slávnostiach ako čert/dobrý tovariš v hre „Jedermann“, pod režisérskou taktovou Matthiasa Hartmanna si zahral titulnú úlohu v celosvetovej premiére hry Botha Straußa „Pancomedia“ v Schauspielhaus Bochum, ako aj titulnú rolu v inscenácii Grillparzerovho „Kráľa Ottokara“ v úspešnej produkcii Martina Kušeja na Salzburských slávnostiach v roku 2005 a vo viedenskom Burgtheater až do roku 2009.

Od roku 2009 do roku 2012 bolo možné Tobiasa Morettiho vidieť v Burgtheater v úlohe Fausta. Medzi rokmi 2011 a 2014 hral v Bavorskom štátnom divadle rolu Friedricha Hofreitera v hre Arthura Schnitzlera „Das weite Land“ (Šíra krajina). Pohraničníka stvárňoval v rokoch 2012 až 2016 v hre Martina Kušeja „Weibsteufel“ (Diabol v ženskej koži). V januári 2016 ho diváci mohli vidieť a počuť ako „Mackieho Messera“ v Brechtovej/Weillsovej „Opere za tri groše“.

No Moretti nie je úspešný iba na javisku, ale aj na režisérskej stoličke. V roku 2009 inscenoval v divadle Theater an der Wien Haydnovo dielo „Il mondo della luna“, dirigentom bol Nikolaus Harnoncourt. S ním absolvoval už predtým dve Mozartove inscenácie: „Zaide“ v roku 2005 v Salzburger Festspielhaus a „La finta giardiniera“ v roku 2006 v Opernom dome v Zürichu.

Tobias Moretti si zahral aj v početných kinofilmoch. Vo filmovej biografii „Jud Süß – Film ohne Gewissen“ (Žid Süß – Film bez svedomia) Oskara Röhlera vystupoval ako herec Ferdinand Marian, ktorý hral hlavnú úlohu v nacistickom propagandistickom filme „Žid Süß“. Vo filme „Der Vampir auf der Couch“ (Upír na pohovke) predstavoval upíra, ktorý sa znudený stáročným životom nechá liečiť Siegmundom Freudom. Vo filme „Das ewige Leben“ (Večný život) podľa románu Wolfa Haasa v réžii Wolfganga Murnbergera bol protivníkom liehovarníka Josefa Hadera. Medzi jeho posledné kinoprodukcie patria „Das finstere Tal“ (Temné údolie) alebo „Luis Trenker – Der schmale Grat der Wahrheit“ (Trenker a Riefenstahlová). V dráme „Hirngespinster“ (Preludy) si Tobias Moretti zahral muža, ktorého so schizofréniou umiestnia na psychiatrii, no po prepustení sa nedokáže vrátiť do bežného života. Za svoj výkon bol odmenený v roku 2014 Bavorskou filmovou cenou.

moretti_01

Ďalšie početné ceny svedčia o impozantnom hereckom umení tohto Tirolčana a o jeho obľúbenosti u publika. V roku 1987 ho vyznamenala Bavorská akadémia umení ako herca roka, v roku 1995 dostal Bavorskú filmovú cenu, v roku 1997 Silver Tulip a v roku 1999 taliansku cenu Telegatto a Bavorskú televíznu cenu. Grimmeho cena mu bola udelená v rokoch 2000 a 2002. V roku 2005 získal za „Kráľa Ottokara“ prsteň Gertrudy Eysoldtovej, udeľovaný Akadémiou múzických umení.
Moretti dostal viackrát ocenenie rakúskeho televízneho publika Romy, naposledy v roku 2016. V roku 2014 mu bola udelená Bavorská filmová cena a Nemecká filmová cena.

Na jar roku 2015 mu udelili Veľkú hereckú cenu Diagonale. V roku 2015 získal cenu Bambi pre najlepšieho herca za film „Das Zeugenhaus“ (Dom svedkov).
Okrem svojej hereckej činnosti Moretti podporuje trvalo udržateľné poľnohospodárstvo a snaží sa zvyšovať povedomie o regionálnych produktoch. Tirolčan upozorňuje: „Či sa nám to páči, alebo nie, stále sme zaseknutí v myšlienkovom vzorci, že všetkého musí byť stále viac.

No táto krajina, naše prírodné zdroje, náš životný priestor sa nezväčšia. Ak si ho chceme zachovať natrvalo, aj ako hospodársky faktor, musíme si položiť presne tú otázku, ktorú tento myšlienkový vzorec neobsahuje: kedy sa uspokojíme s tým, čo máme?“

No Tobias Moretti nie je úspešný len ako herec a angažovaný ekologický farmár. Spolu so svojím bratom, hercom Gregorom Bloébom, absolvoval v roku 2013 najdrsnejšiu rely sveta. Bratia na motorkách prejazdili vyše 6 000 kilometrov na „Africa Race“, pretekoch, ktoré pokračujú v stopách legendárnej rely Paríž – Dakar.

Mnohostranný, angažovaný, charizmatický – Tobias Moretti sa každému aspektu svojho profesionálneho života venuje s vášňou. Ako jeden z najlepších nemecky hovoriacich hercov je známy ďaleko za rakúskymi hranicami. Získal si rešpekt aj ako ekologický farmár. „Bez herectva nemôžem žiť a bez poľnohospodárstva nechcem žiť,“ hovorí Moretti o sebe. Za svoje príkladné úsilie o trvalo udržateľný a ekologický spôsob života získal Tobias Moretti ocenenie „Osobnosť GREEN BRANDS Austria za rok 2016“.

(Foto © Marc Antonio Marino, Christian Hartmann)